Ankara-Önder’de Neler Oluyor? // What’s Going on in Onder-Ankara?//ما الذي يحدث في اوندر؟

ÖNDER’DE NELER OLUYOR?

Göçmen Dayanışma Ağı/Ankara olarak Önder mahallesine ilk gidişimiz Ağustos 2015 tarihine mahallede yapılacak hukuksuz yıkım haberini almamızın sonrasına denk düşüyor. Önder Mahallesi, Ankara Siteler Sanayi Bölgesinin hemen yanında Altındağ ilçesinde yer alan, şu an 40.000 civarı Suriyelinin, Iraklının, Afganistanlının ve Türkiyelinin birlikte yaşadığı bir mahalle.

Yıkım haberinden sonra mahalleye baro avukatları ve Kaos GL’den arkadaşlarımızla gitmiş ailelerle konuşmuştuk. O zaman ailelerin çoğu işsizlik, sağlık güvencesinden yararlanamama ve evlerin yıkılması sonucu bir kez daha gündeme gelen barınma sorunundan bahsediyorlardı. Her ne kadar mahalle için kentsel dönüşüm kararı bozulmuş da olsa belediye 2015 yazı boyunca mahallede yol genişletme adı altında yıkımlarına devam etti ve insanları polis zoruyla evlerini boşaltmaya zorladı.

Yıkım sonrası mahalleye gidip gelmeye devam ettik. Eylül 2016 tarihinde gittiğimizde artık yıkımlar durmuştu. Bir kısım insan çevre mahallelerden olan Karapürçek’e taşınmıştı.  Yıkılan evlerden çıkanların büyük kısmı ise Baraj Mahallesi’ne taşınmışlardı. Baraj Mahallesi Ankara Esenboğa Havaalanı yolunun karşısında Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Bölgesi olarak ilan edilen alan. Yıkım sonrası Baraj mahallesine taşınan ailelerin büyük bir kısmının TOKİ’lere taşındığını öğrendik. Kentsel Dönüşüm sonrası inşa edilen TOKİ’lere taşınan Türkiyeli aileler dairelerini Suriyeli göçmenlere kiralıyormuş.  “Suriyelilerle Dayanışma Derneği” olarak faaliyet gösterdiklerini söyleyen bir Türkiyeli, dernek üzerinden Suriyelilerin kendi isimlerine elektrik, su açtıramama sorunlarını çözerek, TOKİ’ye taşınmalarına aracılık ettiklerini söyledi. Bu derneğin herhangi bir komisyon alıp almadığını öğrenemediğimiz gibi derneğin kayıtlı bir dernek olduğuna dair herhangi bir bilgiye de ulaşamadık.

Mahallede konuştuğumuz Suriyeliler,  Baraj mahallesine gidenlerin durumdan mutlu olmadıklarını söylemekteydiler. Gidenlerin çoğu hala Siteler’de çalıştığı için ki bildiğimiz kadarıyla Ankara’daki en yoğun Suriyeli işçi istihdamı Siteler’de, Baraj mahallesine taşındıktan sonra ulaşım masrafları artmış, her gün iki vasıta ile işe gelmek zorunda kalmışlardı. Ayrıca Baraj mahallesinde kiralar Önder mahallesinin neredeyse iki katı (400-450TL civarı) olmakla birlikte taşınma sonucu ulaşım masrafı eklenmesi göçmenleri zorlamaktaydı. Öte yandan gerek Baraj mahallesi civarında pazar, okul, hastane gibi servisler daha az olduğu gerekse Önder mahallesinde Suriyeli esnafın çokluğu Baraj mahallesine taşınan Suriyelilerin haftalık alışverişlerini yapmak için Önder mahallesine gelmesine sebep oluyordu.

AB mülteci politikaları ve Suriye-Türkiye özelindeki siyasi dinamikleri üzerinden yapılan konuşmalarda Avrupa’ya tercihen Almanya’ya (Almanya’nın Macaristan kadar “acımasız” olmadığı yönünde net ifadeler geçti) gitme arzusunda olanların olduğunu ancak maddi-manevi riskler barındıran bu yolculuğu göze almak istemediklerini aktardılar. Türkiye’nin çalışma ve oturma izniyle ilgili mevzuattaki sıkıntıları olmasa Türkiye’de kalmayı Avrupa’ya gitmeye tercih edeceklerini dile getirdiler. Avrupa’ya nazaran Türkiye ile kültürel yakınlık kurdukları ve Ankara’ya dair hissettikleri psiko-sosyal ve ekonomik bağın da Türkiye’de kalma isteklerinde etkili olduğu söylenebilir.

Haziran 2016’da mahalleye son gidişimizde yıkıntıların yerine birer ikişer yeni binaların yapılmaya başladığını gördük ama esas yıkımın olduğu caddelerinden biri olan Selçuk caddesi üzerinde yaklaşık bir yıl önce yıkılmış binaların molozları hala duruyor. Bu sıra mahallede yeni bir yıkım söz konusu değil.

Mahallede Suriyeliler dışında Iraklılar ve Afganistanlılar da yaşamakta. Ankara’nın başka yerlerinde olduğu gibi Önder mahallesinde de özellikle son zamanlarda Iraklı sayısı giderek artmakta. Yeşilöz, Bağlarbaşı, Uyanış, Aktepe mahalleleri de Ankara’da Suriyeliler ve Afganların yoğun olarak yaşadığı mahalleler.

MAhalleye ilk gidişimizden bu yana geçen 8 aylık sürede mahallede yaşayan Suriyeli ve Türkiyeliler arasında “söylemsel gerginlik” devam etmekte. Suriyeliler, Türkiyeli komşularının kendilerini terör olaylarından sorumlu tuttuklarını söylüyorlar. Mahalledeki göçmenler hala ev bulmakta zorlanıyor, bulurlarsa da yüksek kiralar ödemek zorunda kalıyorlar. Mahalledeki Türkiyelilerle konuştuğumuzda ise Suriyelere yönelik basmakalıp ifadeleri kullanmaya devam ettikleri kolaylıkla görülüyor.

Mahallede yaşayan aileler arasında kocasını savaşta kaybetmiş, tek anne ve çocuklu ailelere rastlamak mümkün. Mahalledeki vakıflarda kadınlar için kuaförlük, dikiş gibi meslek edindirme kursları olsa da, çocuk bakımına dair herhangi bir hizmet olmaması kadınların kent kullanımı ve ücretli bir işte çalışmalarını etkileyen önemli sebeplerden birini oluşturuyor.

Karma eğitim Altındağ’da yok. Suriyeli çocuklar için açılan sınıfların azlığı ise mahalledeki birçok Suriyeli çocuğun okumasının önünü kesiyor, okula yazılmak için çocuklar sıra bekliyor.

Mahallede hizmet sunan kurum ve kuruluşlar ;

  • Önder Vakfı

Adres: Önder, Selçuk Cd. No:4, 06165 Altındağ/Ankara

İnsani yardım sağlıyor. Bunun dışında kuaförlük, dikiş-nakış gibi meslek edindirme kursları da veren Önder Vakfında ayrıca Türkçe ve Kuran dersleri de veriliyor.

 

  • Kızılay Ankara Toplum Merkezi

Adres: Başpınar Mah. 1234/1 Sk. No: 13/23 No: 21/22 Siteler / Ankara

Çocuklara ve gençlere yönelik psikososyal destek. 3 tercüman, 1 psikolog, 2 sosyal hizmet sorumlusu,3 mesleki eğitimci ve 1 tane de proje asistanı bu merkezde çalışıyor. Yetişkinlere yönelik meslek edindirme ve dil eğitimler, seminerler ve yönlendirme hizmeti.

Verilen kurslar: Bilgisayar Eğitimi, Dikiş nakış eğitimi, El sanatları eğitimi, İngilizce dil eğitimi, Türkçe dil eğitimi.

Yönlendirme Hizmetleri: Eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin nerede olduğuna ve yasal haklara yönelik Arapça bilen merkez çalışanları tarafından bilgilendirme yapılmaktadır.

 

  • IMPR (International Middle East Peace Research Center- Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi)

Adres: Doğantepe Mah. Şehit Hacı Osman Doğan Cad. No:1/16 – Ankara/Altındağ

Hukuki danışmanlık veriyor.

  • Kadın Sağlığı Danışmanlık Birimi – ( Ulubey Aile Sağlığı Merkezinin ek binası )

Adres: Hasan Tahsin Cad. No:77 Siteler

 

WHAT’S GOING ON IN ONDER?

Our first visit to Onder neighbourhood as the Migrant Solidarity Network/Ankara was planned after we learned about the unlawful demolition of buildings in the neighbourhood in August 2015. The neighbourhood is located right next to the Ankara Siteler Industrial Zone in Altindag district and hosts around 40,000 Syrian, Iraqi, Afghan and Turkish people.

Following the news of demolition, we visited the neighbourhood with attorneys from the Bar Association and friends from Kaos GL, to talk to families. Back then, the families usually mentioned unemployment, lack of access to health insurance and the problems of accommodation, which was an urgent one due to the decision to demolish the houses there.  Although the urban renewal project for the neighbourhood was cancelled, the municipality continued to demolish houses in the neighbourhood throughout the summer of 2015 with the pretext of enlarging the roads and forced people out of their houses.

We continued to visit the neighbourhood at certain intervals following the demolition of houses. In our visit in September 2016, we saw the demolition has stopped. Some of the residents moved to Karapurcek, a close neighbourhood. The majority of the residents of the houses demolished moved to Baraj neighbourhood. The Baraj neighbourhood is located across the Ankara Esenboga Airport and designated as the Northern Ankara Urban Renewal Zone. We learned that the majority of the families that moved to Baraj neighbourhood moved to the buildings constructed by the Mass Housing Authority (TOKI). Turkish families that moved to these buildings after the Urban Renewal Project, let their apartments out to Syrian migrants. A Turkish man speaking on behalf of “Solidarity with Syrians Association,” indicated that the association assists Syrian migrants with their problems regarding electricity and running water subscriptions and helps them with their moving to TOKI houses. We could not learn whether the association charges any fee for these services and whether it is a registered association.

The Syrians that we talked to in the neighbourhood told us that the ones that moved to Baraj are not happy with the circumstances there. As the majority of them still work in Siteler, which is the place where the majority of Syrians work in Ankara, their costs of transportation increased after they moved to Baraj as they had to take two buses to get to work every day. Moreover, the rents in Baraj are twice as much as the rents in Onder (approximately 400-450 TL), which makes it harder for migrants to make ends meet considering the transportation costs as well.  In addition, there were fewer services available in Baraj such as markets, schools and hospitals and the fact that there were more Syrian shops in Onder led people in Baraj to come to Onder for their weekly shopping.

The people that we talked to about EU refugee policies and the political dynamics regarding Turkey and Syria, said that there are migrants who are willing to go to Europe, and particularly Germany (some said that Germany is not as cruel as Hungary), but cannot risk this trip, which is full of material and emotional challenges. They said they would prefer to stay in Turkey rather than going to Europe, if the legal problems regarding work and residence permits are solved in Turkey. It can be argued that the migrants’ choice to stay in Turkey is due to the greater cultural similarity between Syria and Turkey, compared to Europe and the psycho-social and economic bonds they have established in Ankara.

In our last visit to the neighbourhood in June 2016, we saw that there are a few new buildings constructed in place of the demolished houses but the debris of the buildings that were demolished about a year ago on Selcuk Street is still there. There are no new demolitions in the neighbourhood.

Apart from the Syrians, there are Iraqis and Afghans settled in the neighbourhood. As in other parts of Ankara, the number of Iraqis in Onder neighbourhood is on the rise. Other neighbourhoods that host Syrian and Afghan migrants in Ankara are Yesiloz, Baglarbasi, Uyanis and Aktepe.

In the eight months that passed the “discursive tension” between Syrian and Turkish people has not faded away. Syrians say that their Turkish neighbours consider them responsible for terrorist attacks. The migrants in the neighbourhood still face difficulties in finding accommodation and have to pay high rents when they do. Speaking with Turkish people in the neighbourhood, one hears frequent utterances of stereotypes about Syrians.

There are some single mothers, who have lost their husbands in the war, settled in the neighbourhood. Although there are courses of hairstyling and sewing for women, organized by the foundations in the neighbourhood, the lack of any services for childcare is one of the main reasons preventing women from using urban services and working in a paid job.

Altindag does not offer mixed co-education of Turkish and Syrian students. The fact that there are only few classes for Syrian students prevents ma any Syrian children from attending school and there are a number of children in reserve lists waiting to be registered in school.

Organisations providing services in the neighbourhood;

  • Onder Foundation

Address: Önder, Selçuk Cd. No:4, 06165 Altındağ/Ankara

Provides humanitarian aid. Organizes vocational courses such as hairstyling and sewing, as well as courses in Turkish language and Quran.

 

  • Kızılay Ankara Social Centre

Address: Başpınar Mah. 1234/1 Sk. No: 13/23 No: 21/22 Siteler / Ankara

Psycho-social support towards children and youth. Three interpreters, one psychologist, two social workers, three vocational trainers and one project assistant are employed at the centre. Vocational and language courses for adults, seminars and referral services.

Courses organised: Computer, Sewing, Handcrafts, English language, Turkish language.

Referral services: Migrants are guided by the centre’s Arabic-speaking personnel regarding the public services such as education and health and their legal rights.

 

  • IMPR (International Middle East Peace Research Center)

Address: Doğantepe Mah. Şehit Hacı Osman Doğan Cad. No:1/16 – Ankara/Altındağ

Provides legal counselling.

  • Women’s Health Counselling Unit – (Additional building of Ulubey Family Health Center)

Adress: Hasan Tahsin Cad. No:77 Siteler

 

ما الذي يحدث في اوندر؟
زيارتنا الأولى إلى حي أوندر كشبكة التضامن مع المهاجرين في انقرة / قررت بعد علمنا بهدم غير قانوني لمباني الحي في أغسطس عام 2015. ويقع الحي بجوار المنطقة الصناعية سيتيلار في منطقة ألتنداغ بأنقرى ويأوي حوالي 40،000  شخص سوريين، عراقيين، أفغان و أتراك.

. عقب اخبار الهدم قمنا بزيارة الحي مع محامين من نقابة المحامين والأصدقاء من كاوس جي ال  للتحدث إلى الأسر. في ذلك الوقت، تحدثت العائلات خاصة عن مشكلة البطالة، عدم الحصول على التأمين الصحي بالإضافة الى مشاكل السكن، والتي كانت طارئة بسبب قرار هدم المنازل هناك. على الرغم من أن مشروع التجديد الحضري للمنطقة قد الغي ، لكن البلدية قد واصلت هدم المنازل في الحي طوال فصل الصيف لعام 2015 بحجة توسيع الطرق وقامت بإجبار العائلات على الخروج من منازلهم.

واصلنا زيارة الحي في فترات معينة عقب هدم المنازل. في زيارتنا في سبتمبر 2016، لاحظنا توقف الهدم.  بعض من السكان انتقل الى كارابورجاك وهو حي قريب. الغالبية العظمى من سكان المنازل التي هدمت انتقلت إلى حي براج.  يقع حي براج عبر مطار أنقرة ايسانبوجا ويعتبر منطقة التجديد الحضاري الشمالية بأنقرة. علمنا أن غالبية الأسر التي انتقلت إلى حي براج كانت قد انتقلت إلى المباني التي شيدت من قبل الهيئة العامة للإسكان الشامل (توكي). العائلات التركية التي انتقلت إلى هذه المباني بعد مشروع  التجديد الحضري، افتتحوا منازلهم إلى المهاجرين السوريين. رجل تركي متحدثا باسم”رابطة التضامن مع السوريين”، أشار إلى أن الجمعية تساعد المهاجرين السوريين مع مشاكلهم فيما يتعلق بالكهرباء وتشغيل اشتراكات المياه وتساعدهم في الانتقال إلى منازل. لكن لم نتمكن من معرفة ما إذا كانت الجمعية تستخلص أي رسوم لهذه الخدمات، وما إذا كانت جمعية مسجلة قانونيا ام لا. .

ما أخبرنا به السوريون المقيمون في الحي هو أن الاسر التي انتقلت إلى حي براج ليسوا سعداء بالظروف هناك. وبما أن الغالبية منهم لازالو يعملون في منطقة السيتيلار (وهو مكان عمل غالبين السوريون في أنقرة ) فإن تكاليف التنقل قد ارتفعت بعد الانتقال إلى حي براج حيث توجب عليهم التنقل عن طريق استخدام حافلتين للوصل إلى العمل يوميا.  علاوة على ذلك فأن الإيجارات في منطقة براج تعادل ضعفي الإيجارات في منطقة أوندر (حوالي 400-450 ليرة تركية) الأمر الذي يجعل من الصعب على المهاجرين تغطية المصاريف بالإضافة إلى تكاليف النقل. بالأضافة إلى ذلك , كان هناك عدد قليل جدا من الخدمات المتاحة في يمنطقة براج من الأسواق , المدارس والمستشفيات وحقيقة أن هنالك عدد أكبر من المتاجر السورية في منطقة اوندر دفع المهاجرين إلى القدوم بشكل اسبوعي للتسوق.

وقال الأشخاص اللذين تحدثنا معهم عن سياسات اللاجئين في الاتحاد الأوروبي والديناميكيات السياسية بشأن تركيا وسوريا أن هناك عدد من المهاجرين الذين هم على استعداد للذهاب إلى أوروبا، وخاصة ألمانيا (قال البعض أن ألمانيا ليست قاسية كما المجر)، ولكن لا يستطيعون المجازفة بهذه الرحلة المليئة  بالتحديات المادية والعاطفية. وقالوا انهم يفضلون البقاء في تركيا بدلا من الذهاب الى أوروبا، إذا تم حل المشاكل القانونية المتعلقة بتصاريح العمل والإقامة في تركيا. ويمكن القول أن اختيار المهاجرين للبقاء في تركيا يرجع إلى التشابه الثقافي الكبير بين سوريا وتركيا، بالمقارنة مع أوروبا والروابط النفسية والاجتماعية والاقتصادية التي انشؤوها في أنقرة.

في زيارتنا الأخيرة إلى الحي في يونيو 2016، لاحظنا أن هناك عدد قليل من المباني الجديدة التي شيدت في مكان المنازل التي هدمت ولكن أنقاض المباني التي هدمت قبل نحو سنة في شارع سلجوق لا تزال هناك. ولا توجد عمليات هدم جديدة في الحي.

بغض النظر عن السوريين، هناك عراقيون وأفغان ممن استقر في الحي. كما هو الحال في مناطق أخرى من أنقرة عدد العراقيين في حي اوندر في ارتفاع مستمر. الاحياء الأخرى التي تأوي المهاجرين السوريين والأفغان بأنقرة هي يشيلوز, باغلارباشي, اويانيش و أكتبه .

في الأشهر الثمانية التي مرت لم بتلاشى “التوتر الخطابي” بين الشعب السوري والتركي بعد. يقول السوريون أن جيرانهم الأتراك يعتبرونهم مسؤولين عن الهجمات الإرهابية. المهاجرون في المنطقة لا يزالوا يواجهون صعوبات في العثور على مسكن ويضطرون لدفع أيجارات مرتفعة عندما يعثرون عليه. عند التحدث مع الأتراك في المنطقة يلاحظ كثرة استخدام التعابير المبتذلة عن السوريين.

هناك بعض الأمهات العازبات، الذين فقدن أزواجهن في الحرب، يستقرون في الحي. على الرغم من أن هناك دورات تصفيف الشعر والخياطة للنساء منظمة من قبل بعض الأوقاف ، فإن عدم وجود أي خدمات لرعاية الطفل هي واحدة من الأسباب الرئيسية التي تمنع النساء من استخدام الخدمات الحضرية والعمل في وظيفة مأجورة

بلدية التنداغ لا تقدم تعليم مختلط بين الأتراك و السوريين. و حقيقة أن هناك اعداد معينة من الصفوف للتلاميذ السوريين تمنع الأطفال السوريين من الذهاب إلى المدرسة بالأضافة إلى عدد من الأطفال لا يزالو قيد الانتظار في القوائم للتسجيل في المدرسة.

المنظمات التي تقدم خدمات في الحي:

** مؤسسة اوندر :

العنوان :

Önder, Selçuk Cd. No:4, 06165 Altındağ/Ankara

تقدم المساعدات الإنسانية. تنظم الدورات المهنية حتى مثل الخياطة و تصفيف الشعر وكذلك دورات في اللغة التركية والقرآن الكريم.

 

 

**مركز كيزيلاي الإجتماعي بأنقرة

العنوان :

Başpınar Mah. 1234/1 Sk. No: 13/23 No: 21/22 Siteler / Ankara

تقدم الدعم الأجتماعي و النفسي للأطفال و الشباب. ثلاث من الأخصائئين , اخصائي نفسي و اثنين اجتماعيين, ثلاث مدربين مهنيين و مساعد مشروع موظفين في المركز. ويقدم المركز دورات لغوية ومهنية للكبار بالإضافى إلى الندوات وخدمات الإجالة.

الدورات المنظمة: حاسب آالي , خياطة , حرف يدوية , لغة انجليزية و لغة تركية.

خدمات الإحالة: يتم توجيه المهاجرين عن طريق الموظفون الناطقين باللغة العربية فيما يتعلق بالخدمات العامة مثل التعليم و الصحة وحقوقهم القانونية.

 IMPR المركز الدولي لبحوث السلام في الشرق الأوسط**

العنوان :

Doğantepe Mah. Şehit Hacı Osman Doğan Cad. No:1/16 – Ankara/Altındağ

يقدم خدمة الاستشارات القانونية.

وحدة الاستشارة في صحة المرأة : (مبنى اضافي لمركز صحة الاسرة اولوباي ) **

العنوان :

Hasan Tahsin Cad. No:77 Siteler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply