Jesca davasına müdahiliz!

Jesca Nankabirwa göçmen olarak yaşadığı Türkiye’de erkek şiddetine hedef oldu, balkondan atılarak öldürüldü. 2014 yılı Eylül ayında meydana gelen bu olayla Türkiye’de yaşayan kağıtsız göçmen kadınların maruz kaldıkları sistematik şiddet su yüzüne çıktı. Jesca’nın Türkiye’deki yaşamı ve ölümü bize bu ülkede “kadın, göçmen ve siyah” olmanın, nasıl insan hakları ihlali, emek sömürüsü ve erkek şiddetine bahane yapıldığını gösteriyor.

Bir yılı aşkın bir süredir devam eden dava süresince gördük ki, göçmen kadınların ölümü de değersizleştirilmeye çalışılıyor.

Mahkeme kadın örgütlerinin müdahillik taleplerini kabul etmedi. Bin bir güçlükle Uganda’da yaşayan yakınının vekaletini alarak doğrudan müdahil olabildik. Duruşmalarda bizlere yönelik saldırılara rağmen fail hak ettiği cezayı alana kadar takipçi olacağız.

Biz kadınlar erkek şiddetini ve bunu görünmez kılma biçimlerini biliyor, tanıyoruz. Jesca’yı unutmadık, unutturmayacağız. Jesca’ya adalet ve göçmen kadınlara yönelik ayrımcılık ve şiddet son bulsun talebimizi dile getirmek üzere; 21 Ocak Perşembe günü, saat 13.30’da Çağlayan Adliye Sarayında 13. Ağır Ceza Mahkemesinde buluşuyoruz..

#Göçmen kadınlar yalnız değildir!

Sınır Tanımayan Kadınlar

Çıkan haberlerden:

http://bianet.org/bianet/kadin/165918-kadinlar-ugandali-jesca-nankabirwa-icin-adalet-istedi

http://www.evrensel.net/haber/255606/jesca-nankabirwa-davasi-ertelendi

http://t24.com.tr/haber/tecavuze-ugrayip-oldurulen-ugandali-kadin-icin-kadinlar-sokaktaydi,271386

http://www.ozgurgelecek.net/kadin-haberleri/16511.htm

 

duruşma çağrısı

 

Be the first to comment

Leave a Reply