Crossing no more basın açıklamasının Türkçesi

edirne 1Yemek istemiyoruz,

su istemiyoruz,

insani yardım istemiyoruz,

sınırı karadan geçmek istiyoruz.

Ya geçeceğiz ya da burada öleceğiz.”

5 gündür Edirne’de 3000’e yakın göçmen (çoğunlukla Suriyeli ama ayrıca Afgan, Iraklı ve diğerleri) bir Facebook sayfasından yapılan bir çağrıyı (“Crossing no more” – daha fazla geçiş yok-) takip ederek ve Türkiye-Yunanistan sınırının açılmasını talep etmek amacıyla toplanıyor. Sonunda güvende olacakları, temel insan haklarına erişebilecekleri ve kendilerine bir hayat kurma şansı edinebilecekleri bir Avrupa ülkesine ulaşabilmek için Ege Denizi’nde hayatlarını daha fazla riske atmayı reddediyorlar.

Geçtiğimiz haftasonu (10 Eylül civarında) insanlar Edirne’ye doğru harekete geçmeye başladı. Ancak çok kısa bir zaman içerisinde bilet aldıkları ve otobüse bindikleri yer olan İstanbul’un ana otobüs terminali (Bayrampaşa) onlara karşı bloke edildi. Polis onları otobüs terminalinin kendisinde göz altına alıyor ve Edirne’ye bilet almalarını engelliyor. Şimdi de devlet göçmenlerin Türkiye’de kayıtlı oldukları şehrin içinde kalmak zorunda olduklarını açıkladı. Bu onların artık ülke içerisinde, özellikle Edirne’ye doğru, hareket etmelerinin resmi olarak yasadışı haline geldiği anlamına geliyor.

Şu anda, İstanbul’da bulunan Bayrampaşa otogarında yüzlerce insan alıkonulmuş durumda. Edirne’ye ulaşabilen yaklaşık 1.500 kişinin önü de Edirne otogarında kesildi. Yaklaşık 1.500 kişi ise Edirne’de, şehrin farklı noktalarında ikiye ayrılmış şekilde diğerlerinin onlara katılmasını ve ilk plana uygun olarak sınıra yürümeye başlamayı bekliyor.

Cuma günü (18 Eylül) öğle saaatlerinde, Edirne otobüs terminalindeki insanlar onları Edirne’de bekleyen kalabalık grupla buluşmak için polise karşı yürümeye karar verdi. Aktivistler tarafından belgelenen ve (şehre ulaşan görece daha kısa yolun kullanımını engelleyen) polis tarafından yönlendirilen üç saatlik bir yürüyüşün ardından, onlara doğru yürüyen diğer grupla buluşabildiler. Buluşma Cuma akşamı 21.00 sularında, Edirne’nin kuzeyinden geçen O-3/E-80 numaralı otoyolda gerçekleşti. Çok kısa bir süre içerisinde yaklaşık 300 polis, asker ve özel harekat gücü otoyolda biraraya gelen iki grubun önünü kesti ve alana herkesi göz altına alabilecekleri bir stadyuma götürebilmek için otobüsler getirdi. Göçmenlerin çoğu otobüslerin içine itildi ve Edirne merkezdeki stadyuma gönderildi. Yaklaşık 200 göçmen birçok uzlaşma girişiminden sonra otobüslere binmeyi reddetti. Yalnızca Yunanistan sınırından geçmelerine izin verilmesini talep ettiler. 24 saat sonra (19 Eylül Cumartesi günü, 21.00 sularında) hala otoyolda aynı yerdeydiler. Barışçıl protestolarını sürdürüyor ve Yunanistan sınırına olan yolculuklarını tamamlamayı talep ediyorlardı. Diğer yandan yaklaşık 600 göçmen hala Edirne merkezdeki bir parkta beklemelerini sürdürüyordu.

Şimdiye kadar 1000’den fazla göçmen Edirne stadyumunda göz altına alındı. Yaklaşık 200 kişi hala otoyolda. Ortalama 600 göçmen Edirne parkında, hareket etmelerine izin vermeyen polis tarafından kuşatılmış durumda. 3000 göçmen ise İstanbul’daki Bayrampaşa otobüs terminalinde.

Göçmenlerle otoyolda buluşan aktivistler barışçıl eylemlerini kayıt altına aldı ve Türkiye-Yunanistan kara-sınırını geçme hedeflerini gerçekleştirmeleri için olabildiğince fazla desteğe olan taleplerine kulak verdi. Uluslararası medya ve aktivistlere acilen destek ve dikkatini verme çağrısı yapıyorlar.

SON GÜNCELLEME 20-09-2015:

Dün otoyoldaki grup oradan uzaklaştırıldı. Polis tarafından, diğer gruplarla beraber Edirne şehir merkezine götürüldüler.

Bayrampaşa otogarında şu anda 4000’e yakın insan bulunuyor. Ciddi bir şekilde, kitlesel olarak, polise karşı ve ne pahasına olursa olsun İstanbul’dan Edirne’ye yürümeyi düşünüyorlar.