lampedusa sözleşmesi // the charter of lampedusa

charta9_en charta9_en

Lampedusa Sözleşmesi 31 Ocak’tan 2 Şubat 2014 tarihine kadar Lampedusa’da çeşitli kuruluş, dernek ve bireyleri bir araya getiren, özellikle kurucu tabandan katılımcılar aracılığıyla gerçekleştirilen bir sözleşmedir. O toplantı Akdenizde yüzlercenin ölümü sonrasında gerçekleştirildi.

Sözleşme, taslak bir yasa, yasamaya ilişkin bir öneri ya da hükümetlere sunulan bir talep niyetinde değildir. Lampedusa Sözleşmesine imza atan tüm gruplar ve bireyler, sözleşmeyi uygulamaya koyma ve şu anki devletler ve/ve ya devlet üstü örgütler tarafından tanıma bulundursa da bulundurmasa da her birimizi ilgilendiren diller ve eylemler yoluyla Sözleşme ilkelerini savunmayı taahhüt eder.

çevrilmiş metin The Charter of Lampedusa_Turkish

farklı dillerde burada 

***

The Charter of Lampedusa is a pact achieved mainly through a constituent grassroots process which brought together various organizations, associations and individuals in Lampedusa from the 31st of January to the 2nd of February 2014. The gathering followed the death of hundreds of people in the Mediterranean Sea.

The Charter is not intended as a draft law, legislative proposal or as a petition to governments. All the groups and individuals who undersign the Charter of Lampedusa commit to putting it into practice and to defending its principles through our endeavours, in the ways, languages and actions that each of us considers relevant, whether or not the Charter obtains recognition by current state and/or supra-state institutions.

full english version The Charter of Lampedusa_EN

short version in english below. versions in german, french, italian and spanish here